Naxçıvanda sahibkarlar üçün güzəştlərin tətbiqi qaydası təsdiqlənib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye parklarının və sənaye məhəllələrinin rezidentləri, habelə investisiya təşviqi sənədi almış Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən istehsal və xidmətlərin göstərilməsi (işlərin görülməsi) məqsədilə xammal və materialların, texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalına dair ƏDV və gömrük rüsumlarından azadolmalar qüvvəyə minib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Kollegiyasının 12 yanvar 2026-cı il tarixli Qərarına əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən istehsal, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi məqsədilə xammal və materialların, sənaye məhəllələrinin rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən istehsal məqsədilə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların, habelə xammal və materialların, investisiya təşviqi sənədi almış Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən istehsal və xidmətlərin göstərilməsi (işlərin görülməsi) məqsədilə xammal və materialların idxalına dair təsdiqedici sənədin verilməsi qaydası təsdiq edilib.
Bu təsdiqedici sənəd əsasında sahibkarlar idxal olunan xammal və materiallar, texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğular üzrə vergi və gömrük güzəştlərindən yararlana biləcəklər.
Qərarın məqsədi Naxçıvan Muxtar Respublikasında istehsal və xidmət sahələrində potensialın artırılması, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması və yerli sahibkarlığın inkişafına dəstək göstərilməsidir.
Sahibkarlar təsdiqedici sənədin alınması üçün müvafiq qaydada Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə müraciət edə bilərlər.
Qərarın tam mətni və tətbiq qaydaları ilə aşağıdakı keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür: https://shorturl.at/icH0i

Value-added tax (VAT) and customs duty exemptions on the import of raw materials and materials, machinery, technological equipment, and installations for the purpose of production and service provision (performance of works) have entered into force for residents of industrial parks and industrial districts located in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as for legal entities and individual entrepreneurs that are residents of the Nakhchivan Autonomous Republic and have obtained an Investment Promotion Certificate.
Pursuant to the Decision of the Board of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic dated January 12, 2026, the procedure for issuing a supporting document for the import of raw materials and materials for production, scientific research, and experimental design work by legal entities and individual entrepreneurs that are residents of industrial parks; machinery, technological equipment, installations, as well as raw materials and materials for production by residents of industrial districts; and raw materials and materials for production and service provision (performance of works) by legal entities and individual entrepreneurs that are residents of the Nakhchivan Autonomous Republic and have obtained an Investment Promotion Certificate has been approved.
Based on this supporting document, entrepreneurs will be able to benefit from tax and customs incentives for imported raw materials and materials, machinery, technological equipment, and installations.
The purpose of the Decision is to increase the production and service potential in the Nakhchivan Autonomous Republic, improve the investment environment, and support the development of local entrepreneurship.
Entrepreneurs may apply to the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic in accordance with the established procedure to obtain the supporting document.