Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyində “Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə əlaqədar tədbir keçirilib
• 7 oktyabr 2025
• 421
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyində “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində “Dövlət sərhədlərinin bərpası və suverenliyimizin təmin edilməsində cənab İlham Əliyevin çətin və şərəfli yolu” mövzusunda tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin inzibati binasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri qoyublar.
Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikasının iqtisadiyyat naziri Kazım Hüseynəliyev Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunmasının əhəmiyyətindən, Azərbaycanın inkişafının yeni mərhələsindən və qüdrətli bir ölkəyə çevrilməsindən danışıb. Kazım Hüseynəliyev iqtisadi müstəqilliyin əldə olunması, sahibkarlığın inkişafı, özəl sektorun formalaşmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin əvəzedilməz rolu, həmçinin bu siyasətin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilməsi, sahibkarlığa dəstək məqsədilə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, inzibati prosedurların sadələşdirilməsi və digər həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verib.
Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsinin milli suverenliyimiz və hüquqi dəyərlərimizin təbliği baxımından tarixi addım olduğunu vurğulayıb. Ölkəmizin konstitusion inkişaf yolu və dövlət suverenliyi sahəsində əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası ədliyyə nazirinin müavini, nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Hüseyn Səfərov Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu fəaliyyətindən danışıb. Vurğulayıb ki, Ümummilli Lider müstəqil Azərbaycanın qanunvericilik sisteminin formalaşmasında həlledici rol oynayıb və milli hüquqi dövlətçiliyin əsasını qoyub. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin hüquq sisteminin inkişafı və təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılıb.
Tədbirdə “Dövlət sərhədlərinin bərpası və suverenliyimizin təmin edilməsində cənab İlham Əliyevin çətin və şərəfli yolu” haqqında videoçarx nümayiş olunub.
Daha sonra Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin birinci müavini Bəxtiyar Məmmədovun 23 iyun 2025-ci il tarixli "Dövlət qulluqçularının təltif edilməsi haqqında" və 21 iyul 2025-ci il tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi tərəfindən media nümayəndələrinin təltif edilməsi haqqında” Sərəncamlarına əsasən “Rəşadətli əməyə görə” nişanları ilə təltif olunmuş Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin, Nazirlik yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin əməkdaşlarına nişan və vəsiqələr təqdim edilib.

An event titled “President Ilham Aliyev’s Difficult and Honorable Path in Restoring State Borders and Ensuring Our Sovereignty” was held at the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic within the framework of the “Year of the Constitution and Sovereignty.”
At the beginning of the event, participants laid flowers at the bust of National Leader Heydar Aliyev located in the administrative building of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic.
The event began with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a moment of silence in memory of National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of our country.
Later, Kazım Hüseynəliyev, Minister of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic, spoke about the significance of declaring 2025 as the “Year of the Constitution and Sovereignty” in the Republic of Azerbaijan. He emphasized the new stage of Azerbaijan’s development and its transformation into a powerful state. The Minister highlighted the invaluable role of Great Leader Heydar Aliyev in achieving economic independence, promoting entrepreneurship, and shaping the private sector. He also noted that this policy has been successfully continued under the leadership of President Ilham Aliyev, mentioning improvements in legislation supporting entrepreneurship, simplification of administrative procedures, and ongoing economic reforms.
Elbrus Isayev, Rector of Nakhchivan State University, underlined that declaring 2025 the “Year of the Constitution and Sovereignty” is a historic step in promoting national sovereignty and legal values. He provided an overview of Azerbaijan’s constitutional development and achievements in strengthening state sovereignty.
Huseyn Safarov, Deputy Minister and Acting Minister of Justice of the Nakhchivan Autonomous Republic, spoke about the state-building activities of National Leader Heydar Aliyev, stressing his decisive role in forming the legislative system of independent Azerbaijan and laying the foundation of national legal statehood. He noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, significant progress has been made in improving and modernizing the country’s legal system.
During the event, a video presentation titled “President Ilham Aliyev’s Difficult and Honorable Path in Restoring State Borders and Ensuring Our Sovereignty” was showcased.
Finally, based on the Orders of the First Deputy Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, Mr. Bakhtiyar Mammadov, dated June 23, 2025 (“On the Awarding of Civil Servants”) and July 21, 2025 (“On the Awarding of Media Representatives by the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic”), employees of the Ministry of Economy and the State Service on Property Issues under the Ministry were presented with the “For Distinguished Service” medals and certificates.