Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyində Avropa İttifaqının ölkəmizdəki Nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüş keçirilib
• 14 fevral 2026
• 249
Naxçıvan Muxtar Respublikasının iqtisadiyyat naziri Kazım Hüseynəliyev Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Mariyana Kuyundziçin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının iqtisadi vəziyyəti, investisiya mühiti, sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və enerji potensialı barədə qarşı tərəfə məlumat verilib. 1 yanvar 2026-cı il tarixindən muxtar respublikada vergi, gömrük və sosial sığorta güzəştlərinin tətbiq olunduğu diqqətə çatdırılıb, Avropa İttifaqına üzv ölkələrin investorlarının bu imkanlardan faydalana biləcəyi vurğulanıb. Görülən tədbirlər nəticəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Avropa və Asiya arasında həyata keçirilən yükdaşımalarda vacib yer tutacağına əminlik ifadə olunub.
Mariyana Kuyundziç Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfərinin onda xoş təəssürat yaratdığını və buradakı biznes imkanlarının Avropa İttifaqına üzv ölkələrin iş adamlarına çatdırılması istiqamətində tədbirlər görülməsinin əhəmiyyətini bildirib. Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırılan layihələr barədə məlumat verilib.
Görüşdə gələcək əməkdaşlığın prioritetləri müzakirə edilərək müvafiq istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
• 71
• 77
• 106
Maliyyələşdirilmiş kreditlər hesabına 145 yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur
• 75
Naxçıvan Muxtar Respublikası Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən maliyyələşdirilmiş layihələrin...

A meeting was held at the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic with the Head of the European Union Delegation to Azerbaijan
• 14 February 2026
• 190
The Minister of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic, Kazim Huseynaliyev, met with a delegation led by Mariyana Kuyundzic, Head of the European Union Delegation to the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the EU delegation was informed about the economic situation of the Nakhchivan Autonomous Republic, the investment climate, and its industrial, agricultural, transport, and energy potential. It was noted that starting from January 1, 2026, tax, customs, and social insurance incentives have been introduced in the autonomous republic, and it was emphasized that investors from EU member states can benefit from these opportunities. Confidence was expressed that, as a result of the measures taken, the Nakhchivan Autonomous Republic will play an important role in cargo transportation between Europe and Asia.
Mariyana Kuyundzic stated that her visit to the Nakhchivan Autonomous Republic left a positive impression and underlined the importance of informing business representatives from EU member states about the business opportunities available in the region. Information was also provided on projects implemented within the framework of cooperation between Azerbaijan and the European Union.
The meeting concluded with discussions on the priorities for future cooperation and an exchange of views on relevant areas.