Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin rəhbər heyəti və kollektivi Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib
• 20 yanvar 2026
• 258
Azərbaycan tarixinə Qanlı Yanvar faciəsi kimi daxil olmuş 1990-cı il 20 Yanvar hadisələrindən 36 il keçir. 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü qəhrəman şəhidlərimizin müqəddəs xatirəsinə dərin ehtiramın rəmzidir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və tabeliyindəki qurumların rəhbər heyəti və kollektivi Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək Vətənimizin azadlığı, müstəqilliyi uğrunda həlak olanların əziz xatirəsini ehtiramla yad edib. Şəhidlərin məzarları üzərinə gül dəstələri qoyulub.

The leadership and staff of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic visited Martyrs’ Alley.
• 20 January 2026
• 159
It has been 36 years since the events of 20 January 1990, which went down in the history of Azerbaijan as the January 20 Tragedy (Black January). 20 January – the National Day of Mourning is a symbol of deep respect for the sacred memory of our heroic martyrs.
The leadership and staff of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic and its subordinate institutions visited the Martyrs’ Alley, paying tribute to the cherished memory of those who lost their lives for the freedom and independence of our Motherland. Floral wreaths were laid on the graves of the martyrs.