İqtisadiyyat naziri Kazım Hüseynəliyev Nazirliyin 2025-ci ilin birinci yarımili üzrə fəaliyyəti və əldə olunan nəticələri açıqlayıb
• 22 iyul 2025
• 425
2025-ci ilin ilk 6 ayı ərzində muxtar respublikada istehsal olunan məhsullar Gürcüstan, Rusiya, Yəmən, Türkiyə, ABŞ, Qırğızıstan və digər ölkələrə ixrac edilib. Ümumi ixrac dəyəri 5,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 16,0 faiz çoxdur.
2025-ci ilin birinci yarımili ərzində ixrac potensialının genişləndirilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə ölkə daxilində və xaricdə keçirilən 11 beynəlxalq tədbirdə 45 sahibkarın iştirakı təmin olunub, 13 şirkətin məhsulları 3 beynəlxalq sərgidə nümayiş etdirilib. Naxçıvandan ixrac olunan mallara 183 mənşə sertifikatı verilib ki, bu da 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 10,2 faiz çoxdur.
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən sahibkarlara 23 lisenziya verilib. Bu lisenziyaların 43,5 faizi əczaçılıq, 13,0 faizi sürətli poçt xidməti, 8,7 faizi özəl tibb sahəsinə, 34,8 faizi isə digər fəaliyyət növlərinə aiddir. Naxçıvan Muxtar Respublikasının müvafiq qurumları tərəfindən 4399 icazə reyestrdə qeydiyyata alınıb və bu icazələrdən büdcəyə 103,5 min manat vəsait daxil olub. 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə verilmiş icazələrin sayı 3 dəfə, daxilolmalar isə 85,2 faiz artıb.
2025-ci ilin ilk yarısında Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən 77 layihənin maliyyələşdirilməsinə 7,4 milyon manat vəsait ayrılıb.
Fond tərəfindən maliyyələşdirilmiş ümumi güzəştli kredit məbləğinin 73,6 faizi sənaye, 18,3 faizi kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı, 8,1 faizi isə xidmət sahələrinə yönəldilib. Bu dövrdə ayrılmış güzəştli kreditlərin 8,6 faizi kiçik, 23,9 faizi orta, 67,5 faizi isə böyük həcmli kreditlərdən ibarət olub. Verilmiş kreditlər hesabına 80 yeni iş yerinin açılması imkanı yaranıb.
2025-ci ilin ilk 6 ayı ərzində 5,8 milyon manat məbləğində güzəştli kredit geri qaytarılıb. Həmin dövrdə həmçinin 2,1 milyon manat problemli kredit ödənilib.
Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun əməkdaşlıq etdiyi müvəkkil kredit təşkilatlarının sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 dəfə artaraq 8-ə çatdırılıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının büdcəsinin gəlirlərinin əsas hissəsini Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə daxilolmalar təşkil edib.
2025-ci ilin 6 ayı ərzində ümumilikdə muxtar respublika üzrə vergi daxilolmaları 93,8 milyon manat proqnoza qarşı 115,8 milyon manat və ya 23,4 faiz artıq icra olunmuş, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən isə 18,6 milyon manat və ya 19,2 faiz artım qeydə alınıb.
2025-ci ilin 6 ayında məcburi dövlət sosial sığorta üzrə daxilolmalar 86,4 milyon manat, işsizlik sığortası fonduna daxilolmalar 2,2 milyon manat, icbari tibbi sığorta üzrə daxilolmalar isə 15,1 milyon manat təşkil edib.
Hesabat dövründə vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzləri tərəfindən ümumilikdə 22 mindən çox şəxs qəbul edilib, 30 minə yaxın xidmət göstərilib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 22,2 faiz çoxdur. Mərkəzlərdə göstərilən xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsi 99,5 faiz təşkil edib. 2025-ci ilin 6 ayında vergi ödəyicilərinə 660 mindən çox məlumatlandırma xarakterli müxtəlif növ bildiriş göndərilib, 60 görüş keçirilib, onlara 248 ünvanlı xidmət göstərilib.
Muxtar respublikada ƏDV-nin bir hissəsinin geri qaytarılması ilə bağlı innovativ layihə olan “ƏDV geri al” mexanizminin tətbiqi uğurla davam etdirilib. 2023-cü ildən indiyədək muxtar respublikada layihə çərçivəsində istehlakçılara 3 milyon manatdan çox ƏDV məbləği geri qaytarılıb. Bu ilin yanvar-iyun aylarında istehlakçılara qaytarılan məbləğ ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 20,5 faiz artaraq 808,4 min manat olub. 2025-ci ilin 6 ayında nağdsız əməliyyatlar üzrə dövriyyə 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 31,4 faiz artaraq 592,3 milyon manat təşkil edib.
Dövlət əmlakının icarəyə verilməsindən büdcəyə daxilolmalar 358,7 min manat təşkil edib ki, bu da 2024-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 221,4 min manat və ya 2,6 dəfə çox olub. Ötən dövr ərzində dövlət əmlakının səmərəli idarə edilməsi nəticəsində 122 yeni icarə müqaviləsi bağlanıb, 107 icarə müqaviləsinin müddəti uzadılıb.
2025-ci ilin 6 ayı ərzində 55 dövlət əmlakı özəlləşdirilib. Özəlləşdirmədən 881,6 min manat vəsait daxil olub. Ümumilikdə, cari ilin 6 ayı ərzində dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi və icarəsindən 1 milyon 240 min manat vəsait əldə edilib.
2025-ci ilin 6 ayı ərzində elektron xidmətlərdən daxil olan müraciətlərin sayı 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisdə 7,3 faiz artaraq 3135-ə çatıb. Həmin dövrdə 24 hərrac keçirilib, bu da ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 9 faiz çoxdur. Eyni zamanda, cari ilin 6 ayı ərzində 4967 daşınmaz əmlak obyekti qeydiyyata alınıb ki, bu da 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1 faiz çoxdur.

The Minister of Economy, Kazim Huseynaliyev, has announced the activities and achievements of the Ministry for the first half of 2025.
• 22 July 2025
• 323
During the first 6 months of 2025, products manufactured in the autonomous republic were exported to Georgia, Russia, Yemen, Turkey, the USA, Kyrgyzstan, and other countries. The total export value amounted to 5.8 million US dollars, which is 16.0 percent more compared to the same period of the previous year.
In the first half of 2025, in order to expand export potential and study international experience, the participation of 45 entrepreneurs in 11 international events held in the country and abroad was ensured, and the products of 13 companies were exhibited at 3 international exhibitions. 183 certificates of origin were issued for goods exported from Nakhchivan, which is 10.2 percent more compared to the same period in 2024.
23 licenses were issued to entrepreneurs by the Ministry of Economy. 43.5 percent of these licenses belong to pharmaceuticals, 13.0 percent to express postal services, 8.7 percent to private medical services, and 34.8 percent to other types of activities. 4,399 permits were registered in the registry by the relevant institutions of the Nakhchivan Autonomous Republic, and 103.5 thousand manats were received in the budget from these permits. Compared to the same period in 2024, the number of issued permits increased 3 times, and the revenues increased by 85.2 percent.
In the first half of 2025, 7.4 million manats were allocated by the Entrepreneurship Development Fund for the financing of 77 projects.
73.6 percent of the total amount of concessional loans financed by the Fund was directed to industry, 18.3 percent to the production of agricultural products, and 8.1 percent to services. During this period, 8.6 percent of the allocated concessional loans consisted of small, 23.9 percent of medium, and 67.5 percent of large-sized loans. As a result of the loans issued, opportunities were created for the establishment of 80 new jobs.
During the first 6 months of 2025, concessional loans in the amount of 5.8 million manats were repaid. During that period, 2.1 million manats of problematic loans were also paid.
The number of authorized credit institutions cooperating with the Entrepreneurship Development Fund increased 2 times compared to the same period of the previous year, reaching 8.
The main part of the revenues of the budget of the Nakhchivan Autonomous Republic was formed through the State Tax Service.
During the 6 months of 2025, tax revenues in the autonomous republic amounted to 115.8 million manats against the forecast of 93.8 million manats, which is 23.4 percent more, and compared to the same period of the previous year, an increase of 18.6 million manats or 19.2 percent was recorded.
In the 6 months of 2025, revenues from mandatory state social insurance amounted to 86.4 million manats, contributions to the unemployment insurance fund amounted to 2.2 million manats, and revenues from mandatory health insurance amounted to 15.1 million manats.
During the reporting period, more than 22 thousand people were received by taxpayer service centers, and nearly 30 thousand services were provided, which is 22.2 percent more compared to the same period of the previous year. The satisfaction level from services provided at the centers was 99.5 percent. In the 6 months of 2025, more than 660 thousand various types of informative notifications were sent to taxpayers, 60 meetings were held, and 248 targeted services were provided to them.
The innovative project “Get VAT back,” which involves the return of part of the VAT in the autonomous republic, has been successfully continued. Since 2023, more than 3 million manats of VAT have been returned to consumers within the framework of the project in the autonomous republic. In January–June of this year, the amount returned to consumers increased by 20.5 percent compared to the same period of the previous year and amounted to 808.4 thousand manats. In the 6 months of 2025, the turnover of non-cash transactions increased by 31.4 percent compared to the same period of 2024, reaching 592.3 million manats.
Revenues from the leasing of state property to the budget amounted to 358.7 thousand manats, which is 221.4 thousand manats or 2.6 times more compared to the same period of 2024. During the past period, as a result of efficient management of state property, 122 new lease agreements were concluded, and the term of 107 lease agreements was extended.
In the 6 months of 2025, 55 state properties were privatized. 881.6 thousand manats were received from privatization. In total, during the 6 months of the current year, 1 million 240 thousand manats were received from the privatization and leasing of state property.
In the 6 months of 2025, the number of applications received through electronic services increased by 7.3 percent compared to the same period in 2024, reaching 3,135. During that period, 24 auctions were held, which is 9 percent more compared to the same period of the previous year. At the same time, during the 6 months of the current year, 4,967 real estate objects were registered, which is 1 percent more compared to the same period in 2024.