Naxçıvan Muxtar Respublikasının iqtisadi və investisiya potensialı CIFIT 2025 sərgisində təqdim olunur
• 10 sentyabr 2025
• 432
Cari ilin 8-11 sentyabr tarixlərində Çinin Siamen şəhərində keçirilən 25-ci Çin Beynəlxalq İnvestisiya və Ticarət Sərgisi – CIFIT 2025 çərçivəsində ölkəmiz “Invest in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə təmsil olunur. Sərgidə ölkəmizdən Baş nazirin müavini, Azərbaycan-Çin Hökumətlərarası Ticarət-İqtisadi Əməkdaşlıq Komissiyasının həmsədri Şahin Mustafayevin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti iştirak edib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanın Çindəki ticarət nümayəndəsi Aparatı və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə sərgidə həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının iqtisadi və investisiya potensialı, əlverişli biznes mühiti barədə məlumatlar nümayiş olunur.
Muxtar respublikanın ilk dəfə təmsil olunduğu sərgidəki stenddə Naxçıvanda yerli xammal hesabına yaradılması səmərəli hesab olunan sahələr, eləcə də yaşıl enerji, turizm, nəqliyyat-logistika, sənaye və kənd təsərrüfatı imkanları barədə məlumatlar təqdim olunur.
CIFIT 2025 sərgisi 50-dən çox ölkənin stendlərini əhatə edir və 110-dan çox ölkə və regiondan nümayəndə heyətlərini bir araya gətirir. Sözügedən beynəlxalq tədbir Naxçıvanın xarici investorlarla birbaşa əlaqələrinin genişlənməsi və yeni əməkdaşlıq imkanlarının formalaşması baxımından əhəmiyyətli platformadır.

The economic and investment potential of the Nakhchivan Autonomous Republic is being showcased at the CIFIT 2025 exhibition.
• 10 September 2025
• 312
From September 8–11 of this year, within the framework of the 25th China International Fair for Investment and Trade – CIFIT 2025, held in Xiamen, China, our country is represented with the national pavilion “Invest in Azerbaijan.” A delegation led by Deputy Prime Minister and Co-Chairman of the Azerbaijan-China Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation, Shahin Mustafayev, participated in the exhibition.
With the initiative of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic, supported by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, and organized by the Trade Representative Office of Azerbaijan in China and the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO, the exhibition also showcases information on the economic and investment potential of the Nakhchivan Autonomous Republic and its favorable business environment.
At the pavilion, where the autonomous republic is represented for the first time, information is provided about sectors considered efficient for development based on local raw materials in Nakhchivan, as well as opportunities in green energy, tourism, transport and logistics, industry, and agriculture.
The CIFIT 2025 exhibition covers the pavilions of more than 50 countries and brings together delegations from over 110 countries and regions. This international event serves as an important platform for expanding Nakhchivan’s direct relations with foreign investors and creating new opportunities for cooperation.