Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin rəhbər heyəti və nümayəndələri şəhid məzarlarını ziyarət edib
• 27 sentyabr 2025
• 365
Azərbaycanın hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Vətən müharibəsinin başlamasından beş il ötür. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və şanlı ordumuzun qəhrəmanlığı ilə 44 gün davam edən Vətən müharibəsi təxminən otuzillik işğala son qoyulması və ərazi bütövlüyümüzün bərpası ilə nəticələndi.
27 sentyabr – Anım Günü münasibətilə Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi və tabeliyindəki qurumların rəhbər heyəti və nümayəndələri şəhid məzarlarını ziyarət edib.
Müstəqilliyimiz, ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi dərin hörmət və minnətdarlıqla yad olunub, məzarları üzərinə gül dəstələri qoyulub.

The leadership and representatives of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic visited the graves of the martyrs.
• 27 September 2025
• 267
Five years have passed since the Patriotic War, which was inscribed in golden letters in the military history of Azerbaijan. Under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, and thanks to the heroism of our glorious army, the 44-day Patriotic War ended the nearly thirty-year occupation and restored our territorial integrity.
On the occasion of September 27 – Remembrance Day, the leadership and representatives of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic and its subordinate institutions visited the graves of the martyrs.
The cherished memory of our martyrs, who sacrificed their lives for our independence, territorial integrity, and sovereignty, was commemorated with deep respect and gratitude, and flowers were laid on their graves.