Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin rəhbər heyəti və nümayəndələri şəhid ailələrini ziyarət edib
• 25 sentyabr 2025
• 366
27 sentyabr – Anım Günü ərəfəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasının iqtisadiyyat naziri Kazım Hüseynəliyev, Nazirliyin və tabeliyindəki qurumların rəhbər heyəti və nümayəndələri muxtar respublikanın müxtəlif şəhər və rayonlarında 17 şəhid ailəsini ziyarət ediblər.
Ziyarət zamanı şəhidlərimizin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib, onların Vətən uğrunda göstərdikləri igidlik və fədakarlıqlardan bəhs olunub. Bildirilib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə ölkəmizin qüdrətini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Bu xüsusda, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şücaət göstərən şəhidlərimizin rolu misilsizdir və onların xatirəsi daim uca tutulur.
Şəhidlərimizin valideynlərinə belə qəhrəman övladlar yetişdirdiklərinə görə minnətdarlıq bildirilib, şəhid yaxınlarının bundan sonra da dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunacağı vurğulanıb.

The leadership and representatives of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic visited the families of martyrs
• 25 September 2025
• 252
On the eve of September 27 – Remembrance Day, Kazim Huseynaliyev, Minister of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic, together with the leadership and representatives of the Ministry and its subordinate institutions, visited 17 families of martyrs in various cities and districts of the autonomous republic.
During the visits, the cherished memory of the martyrs was honored with deep respect, and their heroism and selflessness in the struggle for the Motherland were highlighted. It was emphasized that under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the victory achieved by the Azerbaijani Army in the Patriotic War demonstrated the strength of our country to the whole world. In this regard, the role of our martyrs who showed bravery for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan is invaluable, and their memory will always be held in the highest regard.
The parents of the martyrs were thanked for raising such heroic sons, and it was underlined that the families of martyrs will continue to be surrounded by the care and attention of the state.